کویر مزینان در کنار روستایی با همین نام از توابع شهر داورزن واقع در استان خراسان رضوی است. قدمت شهر مزینان به ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و می توان آثار و نشانه های قدمت ایران زمین را در آن یافت. کویر مزینان از پتانسیل بالایی برای گردشگری برخوردار است. کویری با دیدنی های بسیار و شب های خیال انگیز که متاسفانه علی رغم پتانسیل بالایی که برای جذب گردشگر دارد گمنام مانده است.

پیشینه روستای مزینان

قدمت روستا به سال ها قبل باز می گردد. نام آن از دو بخش مزن و مزنا است که در زبان کردی به ترتیب معنی دانشمند و جایگاه دانشمندان را می دهند و مزینان را شهر دانشمندان نامیده اند. در زمان قاجاریان اتفاقات مهم سیاسی در روستای مزینان رخ داد که از جمله آن ها می توان به کشته شدن نوه نادر شاه افشار با فرمان آقا محمد خان اشاره کرد. در اواخر دوران قاجار ترکمن ها حمله کردند و این منطقه دچار آشوب شد. در میان این هرج و مرج ها دزدها به این منطقه هجوم آوردند. همچنین عشایری که در خارتوران اقامت می کنند به این روستا رفت و آمد دارند.

کویر برقرار؛ به تعبیر حدودالعالم، شهرکی است که شاید با همه روستا‌های ایران فرق دارد. چشمه آبی سرد که در تموز سوزان کویر گویی از دل یخچالی بزرگ بیرون می آید، از دامنه کوه‌ های شمالی ایران به سینه کویر سرازیر می شود و از دل ارگ مزینان سر بر می دارد.

کویر مزینان
فهرست