روستای طبس

یکی از مناطق دیدنی و خوش آب و هوای ییلاقی در خراسان، روستای با صفای طبس در ۲۰ کیلومتری شمال سبزوار است. این روستا در دل کوه های شمالی شهرستان سبزوار قرار گرفته است.

روستای طبس سبزوار یکی از زیباترین روستاهای ایران است که نباید آن را با شهر طبس اشتباه گرفت! روستایی در حاشیه کویر با باغ های سرسبز و زیبا و قرار گرفتن آن در ارتفاع کوهستانی آب وهوای این روستا را برای سفر در بهار بسیار مناسب كرده است.

طبیعت طبس

دره های سرسبز، کوه های مرتفع، رودخانه و آبشارهای متعدد و به طور کل انواع چشم اندازهای رویایی در اطراف طبس شایستگی این روستا را برای تبدیل شدن به یک قطب مهم گردشگری طبیعی در خراسان به اثبات می رساند.

روستای طبس به دلیل واقع شدن درمنطقه کوهستانی، به یک منطقه خوش آب و هوا و سرسبز با استعدادهای فراوان در زمینه باغداری، زراعت و گردشگری تبدیل شده‌است. وجود ۱۷ دهنه چشمه‌سار، ۱۵ رشته قنات، رودخانه‌ای به طول ۴ کیلومتر و ۴ حلقه چاه عمیق باعث شده‌است تا قریب به ۳۰۰ هکتار زمین در قسمت دشت و جلگه حصار روستا به صورت دیم و آبی زیر کشت قرار بگیرد.

طبس

پیشینه

قدمت این روستا به هزار سال می‌رسد ولی آنچه که از تاریخ طبس به صورت مستند موجود است قدمت آن به زمان سلطان سید مسعود خان -از نوادگان امام سجاد (ع)- یعنی ۳۵۰ سال پیش بر می گردد، که در منطقه فعلی اسکان یافته‌است. زمانی که سبزوار به چهار ربع تقسیم شده بود.

ربع طبس یکی از چهار ربع به حساب می‌آمد. قدمت سکونت در روستای طبس سبزوار را حدود ۱۰۰۰ سال برآورد کرده اند. یک آسیاب قدیمی که مربوط به سده های میانی پس از اسلام است، گواهی بر این مدعاست. دیدن این اسباب باستانی را از دست ندهید.

آب و هوا

بخش بزرگی از مساحت ایران را نواحی کویری تشکیل می دهند که گرمای تابستانی شان از اردیبهشت شروع می شود. اما در حاشیه همین کویرها و در روستای طبس سبزوار نقاطی که کوه ها و چشمه هایی به چشم می خورد، مناطقی وجود دارند که اقلیم شان ییلاقی است و اتفاقا از نیمه بهار به بعد، پذیرای مسافرانی می شوند که طالب هوای معتدل در ماه های گرم سالند.

روستای خوش آب وهوای «طبس» در نزدیکی سبزوار چنین وضعیتی دارد. سبزوار از جنوب با کویر و از شمال با کوه همسایه است. در واقع خود روستای طبس سبزوار در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. این روستا از توابع شهرستان «سبزوار» بوده و نباید آن را با شهر طبس خراسان جنوبی اشتباه گرفت.

روستای طبس سبزوار مقصد مناسبی برای گردشگرانی است که می خواهند شبی را در هوای معتدل و دور از هیاهوی شهر سپری کنند و روز را هم به قدم زدن در کوچه باغ ها بپردازند. اگر اهل روستاگردی هستید، خردادماه روستای طبس سبزوار را از دست ندهید.

اقليم

طبس

طبس حدود یک هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به همین خاطر، آب و هوایش به مراتب خنک تر از سبزوار است. هنگامی که از سبزوار عازم روستای طبس باشید، از گردنه «سنگ سفید» رد می شوید و گذر از اقلیم کویری به کوهستانی را حس می کنید.

به روستای طبس سبزوار هم که برسید، دره های سرسبز و رودخانه و چشمه ها و باغ ها توجه شما را جلب می کنند. در این منطقه ییلاقی، منابع فراوانی از آب را خواهید دید که به آبادانی روستا کمک کرده اند.

سوغات و غذاهای محلی

در باغ های منطقه، محصولاتی از قبیل انگور، بادام، گردو، خربزه و پسته به عمل می آید. بسته به فصل، می توانید این محصولات را مستقیما از باغداران خریداری کنید. اگر هم می خواهید طعم غذاهای محلی شان را بچشید می توانید آش رشته ماستی، قرمه جوش و ماست جوش را امتحان کنید.

برای خوردن این غذاها باید در خانه روستاییان یا در اقامتگاه بومگردی که اخیرا تاسیس شده، اقامت داشته باشید. طبسی ها در شب عید سمنو هم می پزند.

جمعیت

روستای طبس از توابع بخش خوشاب شهرستان سبزوار در ۲۰ کیلومتری شمال شهر سبزوار قراردارد. تعداد ۲۵۰ خانوار مشتمل بر ۲۰۰۰ نفر در این روستا زندگی می‌کنند.

آداب و رسوم

 • null

  ماه رمضان

  در نیمه ماه رمضان هم یک رسم جالب داشته اند و هنوز توسط قدیمی ترها انجام می شود؛ آن هم این است که به تشبیه ماه رمضان که از نیمه رد شده و رو به سرازیری است، به گردنه نزدیک روستا می روند و سرازیر به روستا برمی گردند.

 • tabas

  عزاداري محرم

  یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای طبس مراسم تعزیه داری ابا عبدالله الحسین می‌باشد که از سالیان بسیار دور با حضور اهالی ساکن در روستا و سایر شهرستان‌ها و همچنین اهالی روستاهای مجاور وشهر سبزوار با نظم وشکوه خاصی همه ساله برپا می‌شود. مجالس تعزیه خوانی این روستا با توجه به متون برجای مانده از قدیم و تعزیه خوانان توانمند دارای اعتبار خاصی در شهرستان می‌باشد.

طبس

معماري طبس

در حاشیه راه اصلی خانه های روستا هم ترازند. و هر چه به طرف دامنه کوه بروید معماری روستا بیشتر حالت پلکانی به خود می گیرد. البته نه به آن شکل که بام هر خانه ایوان خانه بالایی باشد، ولی چشم انداز خانه های کوه نشین، از دور حالت پلکانی دارد.

اگر از بالای کوه به روستای طبس سبزوار نگاه کنید، کوچه باغ های سرسبز در میان خانه های خشتی و آجری خودنمایی می کنند. روستای طبس سبزوار حدود ۳۰۰ هکتار باغ دارد.

معماری خانه ها و کوچه های روستای طبس سبزوار نیز از دیگر جاذبه های دیدنی آن است.

جاذبه ها

لوگو ننه کلو بابا کلو

اقامتگاه‌ بومگردی ننه کلو بابا کلو روستای طبس

این بومگردی در راستای رسالت خود تا کنون فعالیت های چشمگیری در حوزه فرهنگ عامه، مردم شناسی و فرهنگ غذایی داشته است و اساس کار خود در زمینه ترویج و اشاعه این مهم گذاشته است.
انجام کار مطالعاتی و پژوهشی و تولید 13 قسمت مستند غذاهای بومی و مناسبتی یکی از اقدامات موثر این بومگردی می باشد. کسب عناوین مختلفی در زمینه غذای محلی در جشنواره منطقه ای سفره ایرانی خود گواهی بر این مدعا می باشد.

ننه کلو بابا کلو

سفر به طبس

نزدیک بودن روستای طبس سبزوار به جاده ترانزیت تهران مشهد و نیز راه آهن، سفر به آن را آسان کرده است.

 • جاده تهران - مشهد

  تهرانی ها از مسیر سمنان و شاهرود و مشهدی ها از مسیر نیشابور، به سبزوار می رسند. وارد سبزوار که شدید به بلوار دانشگاه در شمال شهر بروید و مسیر مستقیم را به طرف شمال ادامه دهید. تقریبا ۲۰ کیلومتر بعد از شهرک توحید شهر به روستای طبس سبزوار می رسید.

 • بجنورد

  اگر از بجنورد به روستای طبس می آیید نیازی نیست که تا خود سبزوار بروید. به طرف اسفراین رفته، اسفراین را هم رد کنید. اندکی بعد از حکم آباد که خروجی «جوین» و «نقاب» را آنجا می بینید، خروجی طبس را در سمت چپ خود خواهید دید و از آن جا کمتر از ۳۰ کیلومتر راه تا روستای طبس سبزوار خواهید داشت.

 • وسایل نقلیه عمومی

  به جز اتوبوس های مسیر تهران-سبزوار-مشهد (و گرفتن تاکسی دربست از سبزوار به طبس)، امکان استفاده از قطار را هم دارید. اگر در ایستگاه راه آهن نقاب پیاده شوید، می توانید تاکسی به مقصد روستای طبس سبزوار بگیرید.

فهرست