رودها و آبشارها

نگاه ما به منابع آب در سبزوار بزرگ پرداختن به معضلات ناشی از کمبود آب در ابعاد ملی، منطقه ای و یا محلی نیست بلکه هدف، بررسی جنبه های معنوی و ماهیتی آب به عنوان یک عنصر آرامش دهنده روح و روان و بسترساز فعالیتهای اکوتوریستی می باشد.

بفره

دره زیبا و ییلاقی بفره در ۳۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان سبزوار، واقع شده که رودخانه دائمی و پر آب بفره در آن جریان دارد.

حوضه ابریز رودخانه بفره در منطقه ای به نام اولنگ بفره در دامنه های جنوبی رشته کوه جغتای تشکیل شده و سرچشمه های متعددی را از دامنه های شرقی کوه لور معروف به زوپلنگ ها و دامنه های غربی کوه نظرگاه دریافت می دارد.

 نهر بفره به طول ۳۳ کیلومتر و شیب متوسط ۴/۴ درصد با خروج از دره های کوهستانی و سرسبز بفره از غرب روستای کایف و مزرعه باغشت عبور کرده و اراضی کشاورزی این مناطق را سیراب می سازد و در نهایت جریانات آبی این رودخانه بعد از عبور از روستاهای کوشکباغ – طزر و سویز در دشت فیض اباد به اتمام می رسد.

از نظر موقعیت نسبی با توجه به تقسیمات جدید کشوری رودخانه بفره در محدوده دهستان باشتین شهرستان داورزن قرار می گیرد.

بر طبق گزارشات کامل و مدون این بازدید ها که در اداره تربیت بدنی آموزشگاههای شهرستان سبزوار نیز موجود می باشد این رود در مسیر کوهستانی خود آبشارهای متعددی را تشکیل می دهد.

تعداد این آبشارها بین ۳۰ تا ۳۳  مورد در نوسان بوده که بسته به میزان بارندگی و تر سالی ها تعداد تشکیل آنها نیز متغیر می باشد. بر طبق گزارشات موجود کم ارتفاع ترین آبشار ۴ متر و بلندترین آن بیش از ۸۰ متر ارتفاع دارد.

عبور از 25 آبشار منطقه بدون تجهیزات  کامل صخره نوردی و کوه نوردی امکان پذیر نمی باشد و تنها در صورت داشتن مهارت کافی در سنگ نوردی می توان از بالادست این آبشارها عبور کرد.

رودخانه دلبر

رود دلبر به طول  ۳۵ کیلومتر و شیب متوسط 3/2 درصد از دامنه های غربی کوه میمستان و دامنه های شرقی کوه النگ بید سرچشمه می گیرد. سپس در مسیر جنوب غربی جریان یافته و دره زیبا و مشجر دلبر را بوجود می آورد.

دسترسی به آن از طریق جاده اصلی سبزوار به شاهرود و سبزوار به اسفراین میسر می باشد.

فضای سبز و ییلاقی در حاشیه دره رودخانه زمینه ساز اجرای طرح گردشگری رودخانه دلبر شده که مورد استقبال گردشگران زیادی قرار گرفته است.

رودخانه ششتمد

رودخانه ششتمد به طول ۳۵ کیلومترو شیب متوسط 4/3 درصد با دبی پایه ۲۰ لیتر در ثانیه ازکوه ۲۰۱۰ متری بنوو در دامنه شمال شرقی کوه شاهزاده ابوالقاسم سرچشمه می گیرد.

این رودخانه از طریق سه جریان زیرزمینی به صورت چشمه های تراوشی به نام های سر روی، میان روی و چشمه قربانو تغذیه می شود.

 با احداث یک سد خاکی بر روی این رودخانه ذخیره سازی آب تا اواسط تیرماه امکان پذیرشده است.

به دلیل موقعیت مناسب رودخانه ششتمد برای فعالیتهای اکوتوریستی طرح گردشگری سامان پارت در اطراف آن در حال اجراست.

رودخانه نشیب

این رودخانه از قسمت بالای دره ی وان، در ۱۰۵ كیلومتری شمال غربی نیشابور سرچشمه می گیرد.

ضمن عبور از دره ی وان، روستای استخر را سیراب می كند. سپس از كنار روستا های بهار بالا، دربند و نشیب می گذرد .

این رودخانه به طول ۱۲ کیلومتر، دره زیبا و مشجر داراب و نشیب را پدید آورده است که در ادامه به دره مشجر وییلاقی یام منتهی می شود.

 در محدوده سبزوار بزرگ با آبشارهای زیبایی روبرو می شویم که در مناطق کوهستانی و ییلاقی خودنمایی می کنند و علاقه مندان به طبیعت گردی را به سوی خود جذب می نمایند در اینجا به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

آبشار بید

این آبشار زیبا با قابلیت های گردشگری در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شرقی روستای نور اباد شهرستان خوشاب در منطقه سبزوار بزرگ قرار دارد .

فاصله این ابشار از شهرستان سبزوار ۵۰ کیلومتر و مسیر تا رسیدن به آبشار با وسیله نقلیه قابل دسترسی می باشد.

آبشار بید
آبشار بید
آبشارهای شملق
آبشار نور اباد

این آبشار زیبا با قابلیت های گردشگری در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شرقی روستای نور اباد شهرستان خوشاب در منطقه سبزوار بزرگ قرار دارد .

فاصله این ابشار از شهرستان سبزوار ۵۰ کیلومتر و مسیر تا رسیدن به آبشار با وسیله نقلیه قابل دسترسی می باشد.

فهرست