درباره روداب :

رودآب شهری در استان خراسان رضوی در شرق ایران است. این شهر در بخش روداب شهرستان سبزوار قرار دارد. شهر رودآب در جنوب باختری شهر سبزوار واقع شده و جادهٔ آسفالته‌ای از سبزوار به آن می‌رسد. بخش روداب یکی از بخش‌های هفت‌گانه شهرستان سبزوار که در جهت جنوب غربی شهرستان و در ۴۵ کیلومتری شهر سبزوار واقع و دارای ۴۹۴۲ کیلومترمربع وسعت و سه دهستان به نام‌های فروغن به مرکزیت روداب با ۱۵۵۰ کیلومترمربع وسعت، خواشد به مرکزیت بجدن با ۱۲۹۵ کیلومترمربع وسعت و کوهمایی به مرکزیت اجنورد با ۲۰۹۶ کیلومترمربع می‌باشد.

روستای سریش
نمایی زیبا از روستای میان کوهی سریش
نمایی زیبا از روستای میان کوهی سریش

نام گذاري :

بر اساس اظهار نظر افراد مطلع و همچنان که از نام بخش پیداست و روداب بر گرفته از نام رودخانه پر آب و بزرگی به نام رودخانه روداب که از کوههای کومیش (اور و کمر قلعه) ۲۵ کیلومتری شهر روداب سرچشمه گرفته و پس از مشروب ساختن مزارع داخل دجله ای می شد که حتی در آن قایقرانی نیز می‌شده است و از علائم آن شط بهرام در نزدیکی کلاته میرعلی را می توان نام برده به مرور زمان آب آن کاهش پیدا کرده است و هم اکنون نیز در جریان است.

در قدیم :

در لغتنامه دهخدا به نقل از فرهنگ جغرافیایی ایران جلد ۹ در مورد این آبادی آمده‌است: قصبه قلعه نو رودآب مرکز دهستان فروغن بخش ششتمد شهرستان سبزوار، واقع در ۳۲ هزار گزی باختر ششتمد و ۶ هزار گزی جنوب کال شور. این ده در جلگه واقع و گرمسیر است. سکنه آن ۸۰۲ تن است. آب آن از قنات و محصول آن غلات، پنبه، زیره و شغل اهالی زراعت است. راه ارابه‌رو دارد. در دهستان فروغن آبادی‌ای به‌نام فروغن وجود ندارد بلکه نام بلوکی است که مرکز آن قصبه نورود آب است و دبستان دارد.

موقعیت و تقسيمات سیاسی :

بخش رودآب بر اساس مصوبهٔ هیئت وزیران در جلسهٔ ۲۱ تیر ۱۳۶۸ تأسیس شد و جمعا دارای یک نقطه شهری بنام شهر روداب ، ۸۰ روستا که ۶۷ روستا دارای سکنه و ۱۳ روستا خالی از سکنه می باشد و ۴۲ روستای آن بالای ۲۰ خانوار که شامل شورای اسلامی و ۴۱ روستا شامل دهیاری هستند.

بخش روداب یکی از بخش های هفت گانه شهرستان سبزوار که در جهت جنوب غربی شهرستان و در ۴۵ کیلومتری شهر سبزوار واقع است در حال حاضر، بخش رودآب به مرکزیت رودآب دارای سه دهستان و یک شهر است:

 • دهستان خواشد به مرکزیت بجدن با ۱۲۹۵ کیلومترمربع وسعت
 • دهستان فروغن به مرکزیت روداب با ۱۵۵۰ کیلومترمربع وسعت
 • دهستان کوه همائی به مرکزیت اجنورد با ۲۰۹۶ کیلومترمربع وسعت

شهرها: رودآب

بخش روداب از شمال با دهستانهای ریوند، صدخرو، مزینان از بخش داورزن، از شمال شرق با دهستان قصبه غربی از بخش مرکزی و دهستان بیهق از بخش ششتمد و از شرق با دهستان تکاب و کوه میش از بخش ششتمد از جنوب با شهرستان بردسکن و سرانجام از غرب با شهرستان شاهرود استان سمنان هم مرز است.

جمعیت :

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۴٬۰۲۸ نفر (در ۱٬۲۵۴ خانوار) بوده‌است.

انعکاس زیبایی از کوه قلعه دختر با شیب منفی در جنوب روستای آریان
انعکاس زیبایی از کوه قلعه دختر با شیب منفی در جنوب روستای آریان
روستای تاریخی و کهن لندران در شهر روداب
روستای تاریخی و کهن لندران در شهر روداب
نمایی رویایی از سد خاکی روستای سریش
نمایی رویایی از سد خاکی روستای سریش
کوه قلعه دختر

مساحت :

مساحت این شهرستان    ۴۹۴۲ کیلومتر مربع     مي باشد.

موقعیت جغرافیایی :

بخش روداب یکی از بخش های هفت گانه شهرستان سبزوار در استان خراسان رضوی می باشد که در فاصله ۴۲کیلومتری جنوب غربی شهرستان قرار گرفته است .

این بخش در عرض ۳۵ درجه و ۳۷ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۷ درجه و ۱۸ دقیقه شرقی واقع شده است .

بعلت گستردگی خاص بخش روداب سه دهستان فروغن جلگه ای، خواشد کوهستانی وتپه ای و کوه همایی کویری و نیمه کوهستانی متمایز از یکدیگر بوجود آمده اند .

مکان های گردشگری :

شاهزاده ابوالقاسم روستای گرمک

امامزاده پروند (امامزاده سید ابراهیم) روستای پروند

مزار سید جلال هاشمی درقدم

مزار پنج معصوم بهارستان

امامزاده درقدم

آرامگاه پیر بیدک

مزار پیربدر استاج

مزار شهربانو بیگم (آریان)

امامزاده بنقن

امامزاده روداب

امامزاده برآباد

امامزاده کلاته میرعلی

اقتصاد :

در منطقه پروند در حوالی رودآب کارخانه سیمانی به نام کارخانه سیمان لار قرار دارد. فاصله این کارخانه از شهر سبزوار ۷۰کیلومتر است.

غذای محلی :

 • null

  غذاهای محلی رایج در سبزوار دارای تنوع و فراوانی بوده و هرکدام از آن‌ها مربوط به یک مقطع زمانی خاص می‌باشد از مشهورترین این غذاها می‌توان به ساده‌ترین غذاها که براحتی طبخ می‌شود آوجیج -کَمَه جوش- اِشْکِنِه- کُماج- مِسوه- دِنی- کاچی- آش جوش بِرِه- آش ماست- آش قوریتی- قِلیَه بادمجان، عِلِف ماست (شبیه بورانی اسفناج) اشاره نمود؛ ولی این غذاها طوری نیست که مردم این دیار همیشه از آن استفاده نمایند و غذاهای رایج و معمول در کشورمان نیز در این شهر پهناور طبخ و مورد تناول قرار می‌گیرد. از غذاهایی که می‌توان آن را منتسب به مردم روستاهای سبزوار و از جمله نوده ارباب دانست قورمه است، غذایی که از گوشت پخته شده گوسفند طبخ می‌شود به این صورت که گوشت گوسفند پرواری را در دنبه خودش سرخ می‌کنند و در پوست می‌ریزند و در ایام گوناگون برای طبخ غذاهای ترکیبی از آن استفاده می‌کنند.

 • null

  بازارهای سنتی سبزوار:

  هنوز در گوشه و کنار سبزوار می‌توان با مراکز تولید صنایع دستی و مشاغل سنتی روبرو شد. بازارهایی که همانند سالیان گذشته در آن استاد کاران به کار مشغولند. از جمله این مشاغل سنتی در شهرستان سبزوار می‌توان به آهنگری، خراطی، نمدمالی و نخ تابی اشاره نمود. مهمترین سوغات سبزوار کلوچه زنجفیلی سبزواری است که در میان مردم محلی و گردشگران طرفداران بسیاری دارد. ادویه‌های سبزوار (زیره، زردچوبه و…) هم مرغوبیت خوبی دارند.

فهرست