دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

درباره دانشگاه :

دانشگاه علوم پزشكي سبزواردرسال 1365باظرفيت 80 دانشجو تحت عنوان دانشكده پرستاري ومامايي سبزواروزير نظردانشگاه علوم پزشكي مشهد تاسيس وعهده دار تربيت دانشجويان پرستاري ومامايي درمقطع كارداني گرديد.درسال 1373 دانشكده علوم پزشكي سبزوار از دانشگاه علوم پزشکی مشهد منفک مستقل گرديد.

این دانشکده در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ با مصوبه شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ارتقاء یافت. در حال حاضر 1783 دانشجو و 120 استاد در این مرکز مشغول فعالیت می باشند.بر اساس تحلیلهای انجام شده این مرکز تاکنون 339 مقاله علمی در نشریات و همایشهای داخلی منتشر نموده است.دانشگاه علوم پزشکی سبزوار صاحب امتیاز و ناشر 1 مجله تخصصی است و تا کنون 1 همایش توسط دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برگزار شده است. علاوه بر این تاکنون 959 مقاله معتبر بین المللی نیز از این مرکز استخراج شده است. در سال 1398 پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بیشترین مقالات خود را با کلیدواژه های «گیاهان دارویی» و «اختلالات اسکلتی عضلانی» منتشر نموده اند.

علوم پزشکی

دانشکده ها

 • دانشکدهٔ پرستاری
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده پیراپزشکی
 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده پرستاری جوین

دانشکدهٔ پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در سال 87 راه اندازی شده است. در تاریخ 20/6/87، شورای گسترش و برنامه ریزی کشور موافقت قطعی خود را برای تاسیس دانشکده پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اعلام نمود .این دانشکده مجهز به آزمایشگاههای بیوشیمی ، بافت شناسی ،فیزیولوژی، انگل شناسی وقارچ شناسی، میکروب شناسی ،ایمنولوژی،سلولی – مولکولی و سالن تشریح ؛همچنین کتابخانه با فضایی بالغ بر 600 متر مربع شامل 8930 عنوان و38325 جلد کتاب فارسی و1940عنوان و2700 جلد کتاب لاتین ،200 مجله فارسی و لاتین،300 عنوان , E.book 31 دستگاه کامپیوتر متصل به اینترنت با پهنای باند 5 مگا بایت،و امکان دسترسی به کتابخانه دیجیتال،از ساعت 8 صبح تا 8 شب؛ ونیز لابراتوار زبان ، سالن کنفرانس ، سایت کامپیوتر و واحد فناوری اطلاعات می باشد.

مرکز آزمون مهارت های بالینی با 15 ایستگاه و اتاق ها مجهز به دوربین نظارت مرکزی ، کامپیوترو تجهیزات معاینه ضروری می باشند .  دانشکده دارای مدل داروخانه آموزشی و استودیو ضبط صدا و تصویر جهت آموزش مجازی می باشد .

مراکز تحقیقاتی :
 • مرکز توسعه تحقیقات بالینی در بیمارستان واسعی
 • مرکز تحقیقات سلامت سالمندان
 • مرکز تحقیقات سلولی مولکولی
 • مرکز تحقیقات طب سنتی
 • مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت
 • مرکز تحقیقات بیوانفورماتیک
 • مرکز تحقیقات قرآن پژوهی
 • مرکز فناوری های نوین پزشکی

حوزه فعاليت دانشكده پزشكي سبزوار در زمينه آموزش، پژوهش و درمان مبتني بر توسعه ارتقاء سلامت مي­باشد. اين دانشكده وظيفه تعليم، تربيت و تأمين دانش آموختگان برتر، توانمند و متعهد در رشته پزشكي جهت نظام سلامت كشور را بر عهده دارد. آموزش دانشجويان با جديدترين شيوه­ هاي تدريس و منطبق بر استانداردهاي نوين آموزش پزشكي، با تخصيص بهينه امكانات، تجهيزات، منابع، تكنولوژي دانشگاهي، بيمارستاني و مراكز بهداشتي درماني، با حداقل هزينه و نيز ارتباط با مراكز علمي داخل و خارج كشور انجام خواهد شد. اين دانشكده تلاش مي­نمايد كه در محيطي علمي و پويا كه زمينه ساز ايجاد رابطه منطقي و صميمي بين دانشجو، استاد و محيط است، تسهيلات لازم را براي مطالعه و تحقيق در شاخه­هاي مرتبط با رشته پزشكي جهت اساتيد و دانشجويان مستعد و كاركنان فراهم سازد تا آنها ضمن فراگيري مهارت­ها، توانايي فعاليت در عرصه­ هاي آموزشي، پژوهشي و درماني را در جامعه كسب نموده و فردي مسئوليت­ پذير جهت مشاركت در فعاليت هاي اجتماعي و مشاغل ارزنده و پر بازده مرتبط با رشته خود باشند . ايجاد چنين محيطي نشانگر تعهد ، علاقمندي و پايبندي ما به سند چشم انداز جمهوري اسلامي ايران در افق  1404 هجري شمسي و نقش خلاقيت ، پژوهش و نوآوري در عرصه آموزش نوين پزشكي خواهد بود . ما بر اين باوريم كه حفظ كرامت و حقوق انسانها ، برخورداري از وجدان كاري ، توسعه سلامت و رفاه به دور از تبعيض ، ركن اساسي فرهنگ اسلامي – ايراني است و سرلوحه رسالت ما مي باشد .

گروههای آموزشی :

علوم پایه شامل گروههای : میکروبیولوژی ، بیوشمی- تغذیه ، آناتومی ، فیزیولوژی – فارماکولوژی ، اخلاق پزشکی ، پروتزهای دندانی ،عمومی و معارف

بالینی شامل گروههای: داخلی ، رادیولوژی ، قلب ، جزاحی ، بیهوشی ، اطفال ، زنان و زایمان ، مامایی و بیوتکنولوژی

بیمارستان های آموزشی :

4 بیمارستان آموزشی 345 تختخوابی واسعی و 100 تختخوابی مبینی و 130 تختخوابی امداد و حشمتیه در حال حاضر تحت نظارت این دانشکده مشغول به فعالیت هستند.

 • بیمارستان واسعی :
  • مساحت 110000 مترمربع با 18000 مترمربع زیربنا و 345 تخت مصوب و 285 تخت فعال
  • شامل بخشهای داخلی ، دیالیز، عفونی ، نرولوژی ، روانپزشکی ، پوست ، رادیوتراپی و شیمی درمانی ، اورولوژی ، واحد سنگ شکن ، رادیولوژی ، CT اسکن اسپیرال ،  MRI ، ماموگرافی ، الکترو انسفالوگرافی ، واحد اندوسکوپی ، واحد برونکوسکپی، واحد پزشکی هسته ای، واحد تالاسمی، آزمایشگاه و اتاق عمل های مجهز به لاپاروسکوپ ، 3 بخش مجرای ICU
  • کتابخانه باحدود 2000 جلد کتاب فارسی و لاتین

  مجهز به سالن اینترنت و سالن مطالعه و سالن مجلات می باشد. مرکز تحقیقات بیمارستان از سال 85 افتتاح گردیده و تصویب طرحهای پژوهشی بالینی و نظارت بر اجرای آنها را بر عهده دارد. سالن اجتماعات این بیمارستان با ظرفیت 100 نفر مجهز به ویژولایزر، ویدیوپروژکتور، متصل به اینترنت و مجهز به دوربین مدار بسته با اتاق عمل برای برگزاری تله کنفرانسها می باشد

 • بیمارستان مبینی :
  • مساحت4520مترمربع و یکصد تخت فعال
  • شامل بخشهای جراحی زنان ، بلوک زایمان ، بخش پس از زایمان ، نوزادان و NICU ، رادیولوژی و آزمایشگاه و درمانگاه تخصصی و بخشهای پاراکلینک رادیولوژی ، آزمایشگاه، سونوگرافی و آزمایشگاه آسیب شناسی می باشد
  • کتابخانه با حدود 1000 جلد کتاب فارسی و لاتین و سالن مطالعه ومتصل به اینترنت می باشد .
 • بیمارستان امداد :
  • مساحت16000 مترمربع و 130 تخت مصوب

  • شامل بخشهای جراحی عمومی ، جراحی مغزو اعصاب، ارتوپدی، اورژانس ، رادیولوژی، CT اسکن اسپیرال و آزمایشگاه

  • کتابخانه با2000 جلد کتاب فارسی و لاتین

 • بیمارستان حشمتیه :
  • مساحت 20000 متر مربع و 284 تخت مصوب

  • شامل بخشهای جراحی قلب باز، ICU جراحی قلب، آنژیوگرافی ، اکوکاردیوگرافیCCU ، بخش داخلی قلب، چشم، گوش و حلق و بینی ، کودکان ، PICU ، ICU N، رادیولوژی، CT اسکن ، الکتروانسفالوگرافی ، واحد اندوسکوپی و آزمایشگاه، مرکز بازتوانی قلب ( درحال تاسیس )

  • کتابخانه با حدود 1000 جلد کتاب فارسی و لاتین

دانشکدهٔ پرستاری و مامایی

این دانشکده با 5 رشته تحصیلی  به شرح ذیل درمقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و کارشناسی مشغول به فعالیت می باشد.

_ پرستاری

_مامایی

_کارشناسی ارشد پرستاری گرایش داخلی و جراحی

_کارشناسی ارشد پرستاری گرایش مراقبت های ویژه

_کارشناسی ارشد پرستاری سالمندان

مراکز تحقیقاتی :
 • مرکز توسعه تحقیقات بالینی در بیمارستان واسعی
 • مرکز تحقیقات سلامت سالمندان
 • مرکز تحقیقات سلولی مولکولی
 • مرکز تحقیقات طب سنتی
 • مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت
 • مرکز تحقیقات بیوانفورماتیک
 • مرکز تحقیقات قرآن پژوهی
 • مرکز فناوری های نوین پزشکی

دانشکدهٔ پیراپزشکی

طي  رأی صادره در یکصد و هشتاد و ششمین جلسه شورای گسترش دانشگاهها در مورخه 1387/02/07 با ارتقاء دانشکده علوم پزشکی سبزوار به دانشگاه و تاسيس دانشكده پيراپزشكي موافقت شده و بر این اساس دانشکده پیراپزشکی با سه رشته ذیل رسماً شکل گرفت:

رشته اتاق عمل: كارداني

 هوشبري: كارداني

 فوريت هاي پزشكي: كارداني

تفكيك دانشكده و وظايف آن از همان بدو تاسيس در دستور كار قرار گرفت  و تلاشهای مستمر مسئولین منجر به ارتقاء دانشکده در رشته های ذیل گردید:

1-    کارشناسی پیوسته اتاق عمل از مهر 1387

2-    کارشناسی پیوسته هوشبری از بهمن 1387

3-    کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی  از مهر ماه 1389

4-    کارشناسی ناپیوسته اتاق عمل از بهمن 1392

5-    کارشناسی ناپیوسته هوشبری از مهر1394

6-    کاردانی بدون آزمون علوم آزمایشگاهی از بهمن 1394

7-    کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی از مهر 1395

8-    کارشناسی ناپیوسته فوریت های پزشکی از بهمن  1395

9-    کارشناسی پیوسته تکنولوژی پرتوشناسی از مهر1396

علوم پزشکی

دانشکدهٔ بهداشت

با مجوز وزارت محترم بهداشت، اولین ورودی کارشناسی ناپیوسته  بهداشت عمومی در نیمه اول سال 87 (تعداد 19 نفر) و اولین ورودی کارشناسی پیوسته بهداشت عمومی در  نیمه دوم سال 89 (تعداد 23 نفر) پذیرش شدند.

آخرین ورودی کاردانی بهداشت خانواده و مبارزه با بیماریها نیز در مهر و بهمن 87 انجام گردید.

 دانشکده بهداشت رسما از سال 1388 شروع به فعالیت كرد كه از فضایی محدود فیزیکی برخوردار بود و با تلاش و همت مجموعه مدیریتی دانشگاه ساختمان اداری با زیربنایی به وسعت  600 متر مربع و مجموعه آزمایشگاهی در فضايي با زیر بنای 750 متر مربع در اختیار تجهیز و راه اندازی شد.

در حال حاضر دانشکده بهداشت در رشته های زیر متخصصین مورد نیاز کشور را تربیت می نماید:

مقطع کارشناسی ارشد

1- کارشناسی ارشد آموزش بهداشت

2- کارشناسی ارشد بهداشت محیط

مقطع کارشناسی پیوسته

1- کارشناسی پیوسته بهداشت محیط

2- کارشناسی پیوسته بهداشت حرفه ای

3- کارشناسی پیوسته بهداشت عمومی

 مقطع کارشناسی ناپیوسته

 1- کارشناسی ناپیوسته بهداشت محیط

2- کارشناسی ناپیوسته بهداشت عمومی

دانشکدهٔ پرستاری جوین

مجوز ساخت و راه اندازی دانشکده پرستاری شهرستان جوین در تیرماه سال 92 در دویست و بیست و ششمین جلسه شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی مورد موافقت قرار گرفت.

در دی ماه سال 92 کمیته راه اندازی دانشکده شروع به فعالیت نمود که بعد از بررسی های کارشناسی به عمل آمده و بازدید ریاست محترم دانشگاه و معاونت محترم آموزشی دانشگاه مقررگردید که دانشکده در محل فعلی شبکه بهداشت ودرمان جوین استقرار یابد.

ساختمان دانشکده با اعمال تغییرات بنیادی و استاندارد سازی ساختمان شبکه بهداشت و درمان جوین در چندین مرحله و با اضافه نمودن 320 متر بنا که در مجموع با ساختمان اداری به 720 متر مربع رسید و محوطه فعلی دانشکده به ابعاد 4000 متر مربع از سال 1393 با صرف هزینه ای بالغ بر 10.000.000.000 ریال ساخته و دانشکده مجهز به آخرین تکنولوژی روز از حیث آموزشی و عمرانی گردید،با پیگیری های انجام شده خوشبختانه بازدید هیات محترم بورد وزارت بهداشت و درمان از دانشکده در بهمن ماه سال 93 صورت گرفت. در نیمه اول مرداد ماه سال 94 باپذیرش 24 دانشجو دررشته پرستاری مقطع کارشناسی پیوسته موافقت گردید.

دربهمن ماه سال 94 که مزین به شعار “دولت وملت، همدلی و هم زبانی” ازسوی رهبر معزز انقلاب بود، دانشکده پرستاری جوین توسط  آقای دکتر آقاجانی معاون وقت درمان وزارت متبوع رسماً افتتاح گردید و ترم 1 هماهنگ با دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با همکاری تعداد 16 نفر از اساتید مجرب شروع گردید.

فهرست